90-a Itala Kongreso de Esperanto

Montecatini Terme, 24–31-a de aŭgusto 2024
Temo: Esperanto por lingva kaj interkultura kompetento

Kongresa programo

KONGRESEJO: Grand Hotel Nizza & Suisse
Viale Verdi, 72 – Montecatini Terme
Vidu mapon

Sabato, 24 aŭgusto 2024

09:30 – 19:30

Alveno de la kongresanoj

17:30 – 18:30

Renkontiĝo kun la stipendiuloj

15:00 – 19:00

Libroservo

21:30 – 23:00

Interkona vespero

Dimanĉo, 25 aŭgusto 2024

08:30 – 09:30 Parko

Jogo en la parko kaj meditado (Dzidka kaj Clarissa)

10:00 – 11:30

Oficiala inaŭguro

  • Duncan Charters : Prelego pri la kongresa Temo
  • Muzika paŭzo kun Clarissa Sabatini
  • Premiado de la konkursoj
  • 11:30 – 12:00

    Prezento de la seminario kaj de kursoj

    14:30 – 19:30

    Duontaga ekskurso al Vinci kaj Leonardo por eksterlandanoj

    14:30 – 17:30

    Kurso por komencantoj, komencintoj zorge de Alessandra Madella

    15:00 – 17:30

    Jarasembleo de Itala Esperanto-Federacio

    15:00 – 17:00

    Ateliero: decoupage kun la vroclava grupo “Kreadaj Laborsesioj” – Gvidas Reina Gladysiewicz

    17:30 – 18:30

    Prelego : Jogo kaj Astronomio (Ekvilibro, bonfarto kaj ĉielbelaĵoj) – Laura Brazzabeni kaj Nicola Morandi

    18:30 – 19:15

    Libroprezento : Tiberio Madonna – prezentas Michela Lipari

    21:30 – 22:30

    Mario Migliucci : Teatraĵo itallingva “Doktoro Esperanto”

    Tuj post la teatraĵo

    Publika ĉielobservo per teleskopo

    23:00

    Kantu kaj meditu – Clarissa Sabatini

    Lundo, 26 aŭgusto 2024

    07:30 – 08:30 Parko

    Jogo en la parko kaj meditado (Dzidka kaj Clarissa)

    08:00 – 19:00

    Tuttaga ekskurso al Lucca –

    9:00 – 12:00

    Seminario : Interkultura kompetento – Duncan Charters kaj Ilona Koutny

    09:00 – 12:00

    Kursoj

  • Kurso por komencantoj, komencintoj zorge de Alessandra Madella
  • Kurso por progresintoj, paroliga kurzo zorge de Nina Pietuchowska
  • 09:00 – 12:00

    Libroservo

    14:30 – 16:00

    Kurso de Itala lingvo zorge de Diego Filippo Lotesto

    14:30 – 15:30

    Prelego : Pinokjo – kun la aktoro Andrea Balestri

    15:00 – 19:00

    Libroservo

    15:30 – 16:30

    Ateliero: Origamoj kun Larysa Osadchuk

    15:30 – 16:30

    Prelego : Familiaj nomoj kaj rakontoj en la rondo familia – Philippe Planchon

    16:30 – 17:30

    ILEI – Asembleo

    17:30 – 19:00

    IIE- Asembleo

    19:00 – 19:30

    Libroprezento

    21:00 – 00:30

    Vespera ekskurso al la astronomia observatorio en Tavolaia –

    21:00 – 23.00

    Distra programo : Polinoj kaj Clarissa Sabatini

    23:00

    Kantu kaj meditu – Clarissa Sabatini

    Mardo, 27 aŭgusto 2024

    07:30 – 08:30 Parko

    Jogo en la parko kaj meditado (Dzidka kaj Clarissa)

    08:00 – 19:00

    Tuttaga ekskurso al Garfagnana, Barga, Grotoj de la Vento, Borgo a Mozzano –

    9:00 – 12:00

    Seminario : Interkultura kompetento – Duncan Charters kaj Ilona Koutny

    09:00 – 12:00

    Kursoj

  • Kurso por komencantoj, komencintoj zorge de Alessandra Madella
  • Kurso por progresintoj, paroliga kurzo zorge de Nina Pietuchowska
  • 10:30 – 12:00

    Kurso de Itala lingvo zorge de Diego Filippo Lotesto

    09:00 – 12:00

    Libroservo

    14:30 – 19:00

    Duontaga ekskurso al Montecatini Alto –

    14:15 – 16:45

    Prelegoj

  • Virina Agado – nova komisiono de UEA / prelegos Małgosia Komarnicka kaj Alessandra Madella
  • Rotary Esperanto-Klubo – escepta klubo en Esperantujo / prelegos Małgosia Komarnicka kaj Alessandro Perna
  • AMO-seminario kun la temo “Esperanto por interkultura kompetento” zorge de Stefan MacGill, Malgosia Komarnicka, Ahmad Mamdoohi kaj aliaj
  • 15:00 – 19:00

    Libroservo

    17:00 – 18:30

    Prelego Manĝ-etiketa kompetento de Alessandra Madella

    18:30 – 19:15

    Prelego : Heraldiko por komencantoj fare de Cristina Bollini

    19:00 – 19:30

    Libroprezento – fare de Carlo Minnaja

    21:00 – 23.00

    Distra programo

    Koncerto de JOMO : programon „Poŝtkarto el Vroclavo” prezentas vroclava grupo „Kreadaj Laborsesioj” kaj dancgrupo „Espero” kune kun Jomo

    23:00

    Kantu kaj meditu – Clarissa Sabatini

    Merkredo, 28 aŭgusto 2024

    08:00 – 19:00

    Tuttaga ekskurso al Florenco –

    08:00 – 19:00

    Tuttaga ekskurso al Massa/Torre del Lago Puccini –

    21:00 – 23.00

    Distra programo

    Aleksandra el la Pola konsulejo prezentas manĝaĵoj kun muzikaj kaj ventrodancaj paŭzoj fare de Clarissa Sabatini kaj Paola Tosato

    Ĵaŭdo, 29 aŭgusto 2024

    07:30 – 08:30 Parko

    Meditado en la parko (Clarissa)

    08:00 – 19:30

    Tuttaga ekskurso al Pisa kaj Vicopisano –

    9:00 – 12:00

    Seminario : Interkultura kompetento – Duncan Charters kaj Ilona Koutny

    09:00 – 12:00

    Kursoj

  • Kurso por komencantoj, komencintoj zorge de Alessandra Madella
  • Kurso por progresintoj, paroliga kurzo zorge de Nina Pietuchowska
  • 10:30 – 12:00

    Kurso de Itala lingvo zorge de Diego Filippo Lotesto

    09:00 – 12:00

    Libroservo

    15:00 – 19:00

    Libroservo

    15:00 – 15:45

    Prelego : Koloroj kaj floroj ĉirkaŭas nin – Nina Pietuchowska

    15:45 – 16:30

    Prelego : Ulrich Matthias

    16:30 – 17:15

    Prelego : Ukrainio – Eŭheno Kovyoniuk

    16:30 – 17:30

    Ateliero : Kajto

    17:15 – 18:00

    Prelego (reta/hibrida) : Maritza Gutierrez

    18:00 – 19:15

    Prelego : Paola Tosato

    21:00 – 23.00

    Koncerto : Kajto

    23:00

    Kantu kaj meditu – Clarissa Sabatini

    Vendredo, 30 aŭgusto 2024

    07:30 – 08:30 Parko

    Meditado en la parko (Clarissa)

    08:00 – 13:00

    Duontaga ekskurso al Pistoia kaj Serravalle –

    9:00 – 12:00

    Seminario : Interkultura kompetento – Duncan Charters kaj Ilona Koutny

    9:00 – ……

    Ekzamenoj de Itala Instituto de Esperanto A2-B1-C1

    09:00 – 12:00

    Kursoj

  • Kurso por komencantoj, komencintoj zorge de Alessandra Madella
  • Kurso por progresintoj, paroliga kurzo zorge de Nina Pietuchowska
  • 10:30 – 12:00

    Kurso de Itala lingvo zorge de Diego Filippo Lotesto

    09:00 – 12:00

    Libroservo

    15:00 – 16:00

    Ateliero : Kajto

    15:00 – 19:00

    Libroservo

    15:00 – 15:45

    Prelego pri vortaroj, aparte sciencaj : Alain Delmotte

    15:45 – 16:30

    Prezento de la venontjara Kongreso

    16:00 – 17:00

    Resumo de la seminaroj

    17:00 – 18:30

    Elmontro de diversaj skermaj teknikoj

    18:30

    Fermo de la Kongreso

    21:00 – 23.00

    Distra programo : Nissim kaj lia grupo: BERESHIT, la kantado de la komenco/la Cantata dell’inizio

    23:00

    Kantu kaj meditu – Clarissa Sabatini

    Sabato, 31 aŭgusto 2024

    07:30 – 08:30 Parko

    Meditado en la parko (Clarissa)

    09:00 – 11:00

    Forveturo de la kongresanoj