88-a Itala Kongreso de Esperanto

Asizo, 20–27-a de aŭgusto 2021
Temo: Sankta Francisko kaj la prediko al la birdoj: komunikado inter malsamuloj kiel vojo al paco

Kongresa programo

KONGRESEJO: HOTEL IL CENACOLO
Viale Patrono d’Italia, 70 – Santa Maria degli Angeli

Ĵaŭde, 2021-aŭgusto-19

17:00

Gazetara konferenco

Vendrede, 2021-aŭgusto-20

09:30 – 19:30 Salono Clerici

Alveno de la kongresanoj

15:00 – 19:30 Salono Rodari

Libroservo

17:30 – 18:30 Salono Sen Rodin-Sigmond

Renkontiĝo kun la stipendiuloj

21:30 – 23:00 Salono Zamenhof

Prezento de la ekskursoj

Sabate, 2021-aŭgusto-21

09:30 – 11:30 Salono Zamenhof

Oficiala inaŭguro

Prelego de prof. Duncan Charters, prezidanto de UEA
11:30 – 12:00 Salono Zamenhof

Premiado de literatura kaj muzika Konkursoj

12:00 – 12:30 Salono Zamenhof

Prezento de la kursoj kaj seminarioj

15:00 – 19:30 Salono Rodari

Libroservo

15:00 – 18:00

Gvidata vizito de Assisi –

15:00 – 18:30

Esperanto-kursoj

Baza kurso zorge de Emanuele Regano Salono De Salvo

15:00 – 18:00 Salono Zamenhof

Jarasembleo de Itala Esperanto-Federacio

18:00 – 19:00 Baziliko Sankta Maria de la Anĝeloj

Katolika diservo

18:30 – 19:30 Salono Bonomi

Libro-prezento – Lowenstein – Corsetti

21:30 – 23:00 Salono Zamenhof

Grazia Barboni : koncerto

Dimanĉe, 2021-aŭgusto-22

09:00 – 18:30

Ekskurso al Perugia kaj Torgiano –

9:00 – 10:30 Salono Zamenhof

Seminario A:

“Komunikado: interpersona, informa, transkultura, konfliktsolva: 1. Interpersona komunikado: kiel tion faciligi kaj eviti konfliktojn” zorge de Duncan Charters

09:00 – 12:15

Esperanto-kursoj

  • Baza kurso zorge de Emanuele Regano Salono Bourlot
  • Progresiga kurso zorge de Alessandro Perna Salono De Lorenzi
  • Kurso pri esperanta literaturo zorge de Anna Lowenstein Salono De Salvo
09:00 – 12:30 Salono Rodari

Libroservo

10:45 – 12:15 Salono Zamenhof

Seminario B:

“Sankta Francisko kaj la lupo: paco kaj milito en la nuna mondo” zorge de Renato Corsetti

14:30 – 19:00 Salono De Salvo

IIE – ekzamenoj (unuaj, duaj kaj triaj gradaj)

15:00 – 19:30 Salono Rodari

Libroservo

15:00 – 18:30

Ekskurso al Gubbio –

15:00 – 16:00 Salono Zamenhof

Aldo Grassini – La tuŝsensa Ŝtata Muzeo “Homero”

16:00 – 17:00 Salono Zamenhof

Giuliano Turone: prelego pri Dante Alighieri

17:00 – 18:00 Salono Zamenhof

Luigi Fraccaroli kaj Debora Rossetti: ĝemelaj urboj

18:30 – 19:30 Salono Bonomi

Libro-prezento: Giuliano Turone prezentas la libron “La Dia Komedio rakontata al infanoj”

21:30 – 23:00 Salono Zamenhof

Kjara Raggi kaj Mario Migliucci: rakonto-koncerto “Blua horizonto / Zamenhof: idealo kiu iĝas muziko”

Lunde, 2021-aŭgusto-23

08:15 – 18:30

Ekskurso al Lago Trasimeno –

9:00 – 10:30 Salono Zamenhof

Seminario A:

“Komunikado: interpersona, informa, transkultura, konfliktsolva: 2. Kiel komuniki al aliaj pri Esperanto kaj kion eviti” zorge de Duncan Charters

09:00 – 12:15

Esperanto-kursoj

  • Baza kurso zorge de Emanuele Regano Salono Bourlot
  • Progresiga kurso zorge de Alessandro Perna Salono De Lorenzi
  • Kurso pri esperanta literaturo zorge de Anna Lowenstein Salono De Salvo
09:00 – 12:15 Salono Rodari

Libroservo

10:45 – 12:15 Salono Zamenhof

Seminario B:

“Sankta Francisko kaj la lupo: paco kaj milito en la nuna mondo” zorge de Renato Corsetti – 1. Aldo Grassini: ili kreas dezerton kaj tion nomas paco: etikaj kaj filozofiaj problemoj de paco.

15:00 – 19:30 Salono Rodari

Libroservo

15:00 – 18:30

Ekskurso al Spello –

15:00 – 16:00 Salono Bourlot

Kjara Raggi – muzika ateliero

16:00 – 17:00 Salono De Salvo

Wera Blanke – Suna lumo tra jarmiloj: Akenatono kaj Francesco: ĉu spiritaj fratoj?

16:00 – 17:00 Salono Zamenhof

ILEI – Jarasembleo

17:00 – 18:00 Salono De Salvo

Daniela Bottegoni: brajla skribo

17:00 – 18:30 Salono Zamenhof

IIE – Jarasembleo

18:30 – 19:30 Salono Bonomi

Libro-prezento : Carlo Minnaja kaj Paola Tosato

21:30 – 23:00

Piero Nissim kaj Roberto Meoli : koncerto

Marde, 2021-aŭgusto-24

08:30 – 18:30

Ekskurso al Muzeo de la Kanabo, Akvofalo de Marmore kaj Narni –

09:00 – 18:30

Ekskurso al Spoleto kaj Bevagna –

21:30 – 23:00

Vespera programo kun surprizoj

Merkrede, 2021-aŭgusto-25

08:00 – 18:30

Ekskurso al Todi kaj Orvieto –

9:00 – 10:30 Salono Zamenhof

Seminario A:

“Komunikado: interpersona, informa, transkultura, konfliktsolva: 3. Interkultura Kompetento kaj komunikado: kion ni bezonas?” zorge de Duncan Charters

09:00 – 12:30 Salono Rodari

Libroservo

09:00 – 12:15

Esperanto-kursoj

  • Baza kurso zorge de Emanuele Regano Salono Bourlot
  • Progresiga kurso zorge de AlessandroPerna Salono De Lorenzi
  • Kurso pri esperanta literaturo zorge de Anna Lowenstein Salono De Salvo
10:45 – 12:15 Salono Zamenhof

Seminario B:

“Sankta Francisko kaj la lupo: paco kaj milito en la nuna mondo” zorge de Renato Corsetti – 2. Kristin Tytgat: Paciga rolo de Esperanto en Belgujo

14:30 – 18:30

Ekskurso al Montefalco, la vojo de Sagrantino –

15:00 – 19:30 Salono Rodari

Libroservo

15:00 – 16:00 Salono Bourlot

Kjara Raggi – muzika ateliero

15:00 – 18:00 Salono De Salvo

Franz Kruse: Unikodo: kio estas kaj kiel uzi ĝin

16:00 – 17:00 Salono Zamenhof

Ulrich Matthias: Rafaelo ĉu supera al Leonardo?

17:00 – 18:00 Salono Zamenhof

Kjara Raggi – Esperanto universala mesaĝo kaj muziko

18:30 – 19:30 Salono Bonomi

Libro-prezento – Bruĉjo Kasini (Edistudio)

21:30 – 23:00

Mario Migliucci: promene tra la literaturaj konkursoj de IEF

Ĵaŭde, 2021-aŭgusto-26

08:00 – 12:30

Ekskurso al Foligno –

9:00 – 10:30 Salono Zamenhof

Seminario A:

“Komunikado: interpersona, informa, transkultura, konfliktsolva: 4. Komunikado inter esperantistoj: kiel ni alfrontu niajn problemojn” zorge de Duncan Charters

09:00 – 12:30 Salono Rodari

Libroservo

09:00 – 12:15

Esperanto-kursoj

  • Baza kurso zorge de Emanuele Regano Salono Bourlot
  • Progresiga kurso zorge de Alessandro Perna Salono De Lorenzi
  • Kurso pri esperanta literaturo zorge de Anna Lowenstein Salono De Salvo
10:45 – 12:15 Salono Zamenhof

Seminario B:

“Sankta Francisko kaj la lupo: paco kaj milito en la nuna mondo” zorge de Renato Corsetti – 3. Alessandra Madella: ekonomiaj militoj kaj pacoj: Adam Smith en Pekino

15:00 – 17:30 Salono Rodari

Libroservo

15:00 – 17:00 Salono De Salvo

Jara asembleo de IEJ

15:00 – 16:00 Salono Zamenhof

Nina Pietuchowska: Sukcena vojo inter Pollando kaj Italio

16:00 – 17:30 Salono De Salvo

Renato Corsetti – debato pri agado de esperantistoj ĉe ONU

17:30 – 19:00 Salono Zamenhof

Resumo de la laboroj, fermo de la Kongreso

21:30 – 23:00

Koncerto (voĉo kaj gitaro) de Kjara Raggi

Vendrede, 2021-aŭgusto-27

09:00 – 18:00

Forveturo